Seo uyumlu makale hazırlamak

Daha önce motorlarına uygun yani SEO uyumlu makale ve içerik üretmenin ilk koşullarından bahsetmiştik. Bu yazıda ise ilk yazının devamı olarak üreteceğiniz makalelerde özgünlüğü nasıl elde edebileceğinize dair ipuçları vereceğiz.

Bir makale üretirken başlık düzenlemesinden tutun da dil bilgisi kurallarına uymaya kadar pek çok şekilde uygulayacağınız stratejiler, ürettiğiniz içeriğin daha estetik bir biçim yakalayabilmesi için büyük önem arz eder. Yaratacağınız içerikte başlıklar büyük önem arz etmekle beraber hem okuyucunun yaptığı okumayı kolaylaştırır, hem de Google gibi arama motorları tarafından daha çok sevilir. Olayın özüne inersek bir başlık neden önemlidir sorusuna güzel bir yanıt verebiliriz. Okuduğunuz bir yazı ister uzun olsun isterse de kısa okumayı sürdürebilmek amacıyla görünüm açısından büyük önem taşır. Başlıklar ise yazının bütünlüğünü korurken hem de istediğiniz bilgiye ulaşabilmeniz adına odaklanmanız gereken yeri sizlere gösterir. Zaten Google siteleri değerlendirirken ortaya koyduğu kriterlerde her zaman okuyucuyu göz önünde bulundurduğu için eğer siz okuyucuya karşı hassas davranırsanız aynı zamanda da Google’a karşı hassas davranmışsınız demektir. Başlığı bir hiyerarşi izleyerek ilerlerseniz yazıyı detaylandırdığınızı düşünerek arama motorları sizi daha çok sevecek, hem de görünüm ve vaat edilen bilgi açısından iyi bir izlenim oluşturacaksınız.

Aynı şekilde başlıklar haricinde kelimelerin yazılışında ve dil bilgisi kurallarında dikkatli davranmanız yine Google tarafından fark edilerek bu sizin için bir artı puan olacaktır. Zira makalelerinizi okuyan bireyler açısından da fark edilecek olan bu durum takdir toplamanıza da olanak sağlayarak kemik bir takipçi kitlesi yaratmanıza en büyük yardımcınız olacaktır. Dil bilgisinin yanında içeriği zenginleştirirken kullandığınız tüm materyallerin yanına, altına ya da üstüne yazacağınız bilgilendirme yazıları arama motorları tarafından önemsenmektedir. Örneğin yazınıza eklediğiniz bir resmin altına resim ile alakalı bir açıklama girmek hem kolay hem de SEO verimliliği açısından büyük önem taşıyan bir uygulamadır.

Bunların dışında listeleme yaparken sayı ile ya da noktalarla belirteceğimiz maddeler, art arda sıralanan maddelere göre çok daha ilgi çekici bir görünüm sağlar. Aynı şekilde yazınızın içerisinde önemli noktalara dikkat çekebilmek adına kimi kelime ve kelime gruplarının altını çizerek ve kalınlaştırarak yapacağınız eklemeler yazınızı son derece kolay okunabilir ve estetik kılacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s